Nasıl bir rapor oluşturabilirim ?

1 – Adres çubuğuna http://127.0.0.1:9191/ yazarak girin.

2 -Sol taraftaki rapor ağacına sağ tıklayarak menüden yeni veritabanı bağlantısı komutunu verin.

3 – Görüntülenen veri tabanı bağlanıtısı ekranında veritabanınıza bağlantı ayarlarınızı yapınız ve bağlantıyı sına seçeneği ile bağlantınızın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olunuz.

DİKKAT: Buradaki bağlantı ayarları Vega Report Server sunucusu ile Veritabanı sunucusu arasında kurulacak bağlantıdır.

4 – Rapor ağacından “Yeni Rapor” komutu ile yeni rapor oluşturma ekranını açın. İlgili alanları uygun bilgilerle doldurduktan sonra veri tabanı olarak VEGADB yi seçin. Dizayn dosyası alanını şimdilik boş geçin, uygun dizaynı hazırladıktan sonra bu alanı kullanarak dizaynımızı upload edeceğiz. Şimdilik tamamı seçerek kaydedin. Yeni raporunuz rapor ağacında görüntülenecektir.

5 – Şimdi raporumuz için bir dizayn hazırlayalım. Rapor dizaynlarımız JasperReport formatındadır. JasperReport Java dünyasının en çok yagın bir raporlama aracıdır diyebiliriz. Google da arattığınız zaman bir çok JasperReport dizaynır bulmanız mümkün fakat tavsiye ettimiğimiz araç http://jasperforge.org/projects/ireport adresinden ücretsiz indirebileceğiniz ireport programıdır.  Bilgisayarınıza bu programı indirip kurun. Bu dizaynırı sadece dizayn hazırlamak icin bilgisayrımıza kuruyoruz. Müşteri bilgisayarına yada raporların görüntüleneceği ortamlara kurulmasına elbette gerek yoktur.

6 – iReports programını kurduktan sonra SQL Server sürücüsünü bir kereye mahsus tanıtmamız gerekir. Bunun için Options menüsünden iReport tabında Classpath kısmında Add Jar komutu verin. VegaRS nin kurulu olduğu dizinde aratarak kolayca bulabileceğiniz jtds-1.2.4.jar dosyasını ekleyin. Genel kurulumlarda bu dosya C:\Program Files (x86)\Vega\vegars\webapps\ROOT\WEB-INF\lib\jtds-1.2.4.jar konumunda yeralır.

7 – Sürücüyü tanıttıktan sonra iReport toolbarında bulunan Report Datasources butonu kullanarak veritabanı bağlantımızı ireporta tanıtmamız gerekir. Açılan listede ireporta daha önceden tanıtılmış veritabanlarınin bir listesi görüntülenir. Bu listede new komutunu veriyoruz ardından datasource type olarak “Database JDBC connection” seçiyoruz.

Yeni veritabanı düzenleme ekranında uygun bilgileri girerek Wizard butonuna basıyoruz. Wizard butonu girdiğimiz bilgilerden bize bir bağlantı tanımı oluşturuyor. Save password seçeneğini işaretlemeyi unutmayın aksi takdirde sürekli size parola soracaktır.

Test butonu ile bağlantımızı test ederek çalşıtığından emin oluyoruz.

8- Artik veritabanımız hazır. IReporttan New komutu vererek “Simple Blue” temasını seçin. Farklı bir tema da seçebilirsiniz. Daha sonra Launch Report Wizard butonunu tıklayın. Rapor dizaynınıza bir isim vererek Next komutunu seçin. SQL Cümlesi yazılacak kısıma geldiniz. Bu aşamada veritabanı olarak daha önce hazırladığımız veritabanını seçin ve SQL cümlesi olarak da aşağıdakini giriniz. Burada SQL cümlemi benim firma ve dönem numaralarıma göre hazırladım, siz de istenen firmaya göre bu firma ve dönem numaralarını düzenlemelisiniz.

 


SELECT
STK.STOKKODU ,
SUM(GIREN) AS GIREN,
SUM(CIKAN) AS CIKAN

FROM F0100D0001TBLSTOKHAREKETLERI AS HAR
LEFT JOIN F0100TBLSTOKLAR AS STK
ON STK.IND = HAR.STOKNO
GROUP BY STK.STOKKODU

 

İleri butonu ile alan seçme ekranına gelin. Bütün alanları sağ tarafa geçirerek seçin. Nexti seçerek sihirbazı sonlandırın.

Karşınızda sihirbaz tarafından oluşturulan dizayn gelecektir. Bu dizayn üstünde başlığı değiştirin.  Giren ve Çıkan alanları için oluşturulan $F ile başlayan hücrelere sağ tıklayarak field pattern menüsünden format veriniz.  Sağa yaslı hale getiriniz.

Preview komutu vererek raporunuzun sonucunu görün. Raporumuz artık Report servera yüklemek için hazır. Raporu kaydettiğiniz yerde raporun derlenmiş versiyonu bulunur. Bu dosyayı sunucuya yükleyeceğiz.

Vega RS girin daha önce hazırlamış olduğumuz raporu düzenle komutu ile çağırın. Dizayn dosyası olarak raporun derlenmiş versiyonunu yükleyin.

Raporumuz kullanıma hazır.

Comments are closed.